Муњико

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Муњико
Поглед кон црквата во Муњико
Поглед кон црквата во Муњико
Знаме на МуњикоАмблем на Муњико
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаМуњико
Површина
 • Вкупна13 км2 (5 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно127
 • Густина9,8/км2 (250/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Муњико — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.