Вега де Санта Марија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вега де Санта Марија
Панорамски поглед кон Вега де Санта Марија
Панорамски поглед кон Вега де Санта Марија

Знаме

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаВега де Санта Марија
Површина
 • Вкупна18 км2 (7 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно118
 • Густина6,6/км2 (170/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Вега де Санта Марија — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.