Муњомер дел Пеко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Муњомер дел Пеко
Црквата Пресвета Богородица, Муњомер дел Пеко, 01
Црквата Пресвета Богородица, Муњомер дел Пеко, 01

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаМуњомер дел Пеко
Површина
 • Вкупна10 км2 (4 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно128
 • Густина12,8/км2 (330/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Муњомер дел Пеко — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.