Прејди на содржината

Касавјеха

Координати: 40°17′N 4°46′W / 40.283° СГШ; 4.767° ЗГД / 40.283; -4.767
Од Википедија — слободната енциклопедија
Касавјеха
Панорамски поглед кон Касавјеха
Панорамски поглед кон Касавјеха

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаКасавјеха
Површина
 • Вкупна39 км2 (15 ми2)
Надм. вис.&10000000000000539000000539 м
Население (2018)
 • Вкупно1,429[1]
 • Густина40,8/км2 (1,060/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Касавјеха — општина која се наоѓа во покраината Авила, во автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт


40°17′N 4°46′W / 40.283° СГШ; 4.767° ЗГД / 40.283; -4.767