Сан Хуан де Гредос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сан Хуан де Гредос
Мелница во Сан Хуан де Гредос
Мелница во Сан Хуан де Гредос
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСан Хуан де Гредос
Површина
 • Вкупна95 км2 (37 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно401
 • Густина4,2/км2 (110/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Сан Хуан де Гредос — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.