Донвидас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Донвидас
Поглед кон црквата
Поглед кон црквата

Амблем
Донвидас is located in Шпанија
Донвидас
Донвидас
Координати: 41°05′0″N 4°48′0″W / 41.08333° СГШ; 4.80000° ЗГД / 41.08333; -4.80000
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаDonvidas
Површина
 • Вкупна11 км2 (4 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно33[1]
 • Густина5,6/км2 (150/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Донвидас — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт


Координати: 41°05′N 4°48′W / 41.083° СГШ; 4.800° ЗГД / 41.083; -4.800