Ланга (Авила)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ланга
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаЛанга
Површина
 • Вкупна9 км2 (3 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно487[1]
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Ланга — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт