Прејди на содржината

Санчидријан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Санчидријан
Улица сп поглед кон црквата во Санчидријан во позадина
Улица сп поглед кон црквата во Санчидријан во позадина

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСанчидријан
Површина
 • Вкупна26 км2 (10 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно726[1]
 • Густина29,7/км2 (770/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Санчидријан — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт