Аревало

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аревало
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
Површина
 • Вкупна46,07 км2 (1,779 ми2)
Надм. вис.&10000000000000820000000820 м
Население (2018)
 • Вкупно8,069[1]
Мреж. местоhttp://www.ayuntamientoarevalo.es/

Аревало — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт