Виљар де Корнеха

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виљар де Корнеха

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаВиљар де Корнеха
Површина
 • Вкупна7 км2 (3 ми2)
Надм. вис.&100000000000010010000001.001 м
Население (2018)
 • Вкупно39[1]
 • Густина12,3/км2 (320/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Виљар де Корнеха — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Iglesia villar corneja.jpg
„Ла Фонсека“
Estacion viacrucis villarcorneja.jpg

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт