Канделеда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Канделеда
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаКанделеда
Површина
 • Вкупна215 км2 (83 ми2)
Надм. вис.&10000000000000428000000428 м
Население (2018)
 • Вкупно4,998[1]
 • Густина23,9/км2 (620/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Аданеро — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт


View of Candeleda town
Sierra de Gredos as seen from Candeleda