Наваескуријал

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Наваескоријал)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Наваескоријал
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаНаваескоријал
Површина
 • Вкупна35 км2 (14 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно74
 • Густина2,1/км2 (50/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Наваескоријал — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.