Авељанеда (Шпанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Авељанеда
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаАвељанеда
Површина
 • Вкупна17 км2 (7 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно26[1]
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Авељанеда — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија. Според пописот од 2004 година, општината има 218 жители.

Еволуција на населението во Авељанеда, Авила

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт