Прејди на содржината

Виљафранка де ла Сиера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виљафранка де ла Сиера
Панорамски поглед кон Виљафранка де ла Сиера
Панорамски поглед кон Виљафранка де ла Сиера
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаВиљафранка де ла Сиера
Површина
 • Вкупна39 км2 (15 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно132[1]
 • Густина4,5/км2 (120/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Виљафранка де ла Сиера — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт