Буларос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Буларос
Буларос
Буларос
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаБуларос
Површина
 • Вкупна32 км2 (12 ми2)
Надм. вис.&100000000000011590000001.159 м
Население (2018)
 • Вкупно65[1]
 • Густина3,0/км2 (80/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Буларос — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт