Ла Туре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ла Туре
Зимска панорама од север
Зимска панорама од север
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаЛа Туре
Површина
 • Вкупна58 км2 (22 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно239[1]
 • Густина6,2/км2 (160/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Ла Туре — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт