Наваталгордо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Наваталгордо
Поглед кон црквата во Наваталгордо
Поглед кон црквата во Наваталгордо
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаНаваталгордо
Површина
 • Вкупна20 км2 (8 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно251[1]
 • Густина15,3/км2 (400/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Наваталгордо — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт