Виљануева де Авила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виљануева де Авила
Панорамски поглед кон Виљануева де Авила
Панорамски поглед кон Виљануева де Авила
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаВиљануева де Авила
Површина
 • Вкупна21 км2 (8 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно254[1]
 • Густина15,3/км2 (400/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Виљануева де Авила — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт