Аданеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Adanero, Spain
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаАданеро
Површина
 • Вкупна31 км2 (12 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно202[1]
 • Густина10,4/км2 (270/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Аданеро — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија. Според пописот од 2004 година, општината има 322 жители.

.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт