Фуенте ел Саус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фуенте ел Саус
Поглед кон црквата во Фуенте ел Саус
Поглед кон црквата во Фуенте ел Саус
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаФуенте ел Саус
Површина
 • Вкупна9 км2 (3 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно264
 • Густина29,3/км2 (760/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Фуенте ел Саус — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.


Координати: 40°58′39″ N; 4°54′32″ W / 40.97750001° СГШ; 4.90888889889° ЗГД / 40.97750001; -4.90888889889