Нава де Аревало

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нава де Аревало
Поглед кон реката Аревало која поминува покрај Нава де Аревало
Поглед кон реката Аревало која поминува покрај Нава де Аревало

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаНава де Аревало
Површина
 • Вкупна58 км2 (22 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно928
 • Густина16,0/км2 (400/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Нава де Аревало — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.