Бласкосанчо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бласкосанчо
Бласкосанчо
Бласкосанчо

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаБласкосанчо
Површина
 • Вкупна22 км2 (8 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно114[1]
 • Густина6,0/км2 (200/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Бласкосанчо — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт