Прејди на содржината

Мединиља

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мединиља
Поглед кон црквата во Мединила
Поглед кон црквата во Мединила

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаМединила
Површина
 • Вкупна22 км2 (8 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно91[1]
 • Густина7,1/км2 (180/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Мединиља — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт