Сан Бартоломе де Пинарес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Бартоломе де Пинарес
Панорамски поглед на Сан Бартоломе де Пинарес
Панорамски поглед на Сан Бартоломе де Пинарес

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСан Бартоломе де Пинарес
Површина
 • Вкупна74 км2 (29 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно553[1]
 • Густина9,2/км2 (240/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Сан Бартоломе де Пинарес — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт