Гавиланес

Координати: 40°16′29″N 4°51′15″W / 40.2747222322° СГШ; 4.85416667667° ЗГД / 40.2747222322; -4.85416667667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гавиланес
Панорамски поглед кон Гавиланес
Панорамски поглед кон Гавиланес
Амблем на Гавиланес
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаГавиланес
Површина
 • Вкупна29 км2 (11 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно587[1]
 • Густина23,9/км2 (620/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Гавиланес — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

40°16′29″N 4°51′15″W / 40.2747222322° СГШ; 4.85416667667° ЗГД / 40.2747222322; -4.85416667667

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт