Риофрио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Риофрио
Панорамски поглед на Риофрио
Панорамски поглед на Риофрио
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаРиофрио
Површина
 • Вкупна65 км2 (25 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно227[1]
 • Густина5,0/км2 (100/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Риофрио — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт