Нариљос дел Аламо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нариљос дел Аламо
Панорамски поглед на Нариљос дел Аламо
Панорамски поглед на Нариљос дел Аламо

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаНариљос дел Аламо
Површина
 • Вкупна29 км2 (11 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно77[1]
 • Густина4,2/км2 (110/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Нариљос дел Аламо — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт