Прејди на содржината

Муњогалиндо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Муњогалиндо
Обоени камења во парк во Муњогалиндо
Обоени камења во парк во Муњогалиндо
Знаме на МуњогалиндоАмблем на Муњогалиндо
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаМуњогалиндо
Површина
 • Вкупна18 км2 (7 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно334[1]
 • Густина23,5/км2 (610/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Муњогалиндо — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт