Нава дел Барко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нава дел Барко
Поглед кон старото женско училиште
Поглед кон старото женско училиште

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаНава дел Барко
Површина
 • Вкупна29 км2 (11 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно93[1]
 • Густина4,6/км2 (120/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Нава дел Барко — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт