Прејди на содржината

Малпартида де Корнеха

Од Википедија — слободната енциклопедија
Малпартида де Корнеха

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаМалпартида де Корнеха
Површина
 • Вкупна19 км2 (7 ми2)
Надм. вис.&100000000000010900000001.090 м
Население (2018)
 • Вкупно102[1]
 • Густина9,3/км2 (240/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Малпартида де Корнеха — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

.

Gallery[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт