Сан Гарсија де Инхелмос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Гарсија де Инхелмос
Црквата во Сан Гарсија де Инхелмос
Црквата во Сан Гарсија де Инхелмос

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСан гарсија де Инхелмос
Површина
 • Вкупна38 км2 (15 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно80[1]
 • Густина3,4/км2 (90/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Сан Гарсија де Инхелмос — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт