Констансана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Констансана
Поглед на Констансана
Поглед на Констансана
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаКонстансана
Површина
 • Вкупна26 км2 (10 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно106[1]
 • Густина6,5/км2 (170/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Констансана — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт


Координати: 40°56′N 4°52′W / 40.933° СГШ; 4.867° ЗГД / 40.933; -4.867