Нарос дел Пуерто

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нарос дел Пуерто
Поглед кон црквата во Нарос дел Пуерто
Поглед кон црквата во Нарос дел Пуерто
Амблем на Нарос дел Пуерто
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаНарос дел Пуерто
Површина
 • Вкупна10 км2 (4 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно22[1]
 • Густина3,7/км2 (100/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Нарос дел Пуерто — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт