Салвадиос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Салвадиос
Поглед на Салвадиос

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСалвадиос
Површина
 • Вкупна20 км2 (8 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно75[1]
 • Густина5,1/км2 (130/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Салвадиос — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт