Ла Серада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ла Серада
Ла Серада
Ла Серада

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаЛа Серада
Површина
 • Вкупна7 км2 (3 ми2)
Надм. вис.&100000000000011150000001.115 м
Население (2018)
 • Вкупно111[1]
 • Густина18,7/км2 (480/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Ла Серада — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт