Сантјаго дел Кољадо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сантјаго дел Кољадо
Поглед кон црквата во Сантјаго дел Кољадо
Поглед кон црквата во Сантјаго дел Кољадо
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСантјаго дел Кољадо
Површина
 • Вкупна42 км2 (16 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно176[1]
 • Густина6,2/км2 (160/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Сантјаго дел Кољадо — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт