Наваондиља

Од Википедија — слободната енциклопедија
Наваондиља
Поглед кон влезот на Наваондиља
Поглед кон влезот на Наваондиља

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаНаваондиља
Површина
 • Вкупна22 км2 (8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000741000000741 м
Население (2018)
 • Вкупно310[1]
 • Густина11,3/км2 (290/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Наваондиља — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт