Касас дел Пуерто де Виљаторо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Касас дел Пуерто де Виљаторо
Влез во месноста
Влез во месноста
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаКасас дел Пуерто де Виљаторо
Површина
 • Вкупна22 км2 (8 ми2)
Надм. вис.&100000000000011780000001.178 м
Население (2018)
 • Вкупно92[1]
 • Густина4,9/км2 (130/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.casasdelpuerto.es/

Касас дел Перто де Виљаторо — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт


Координати: 40°32′N 5°12′W / 40.533° СГШ; 5.200° ЗГД / 40.533; -5.200