Сиљан

Координати: 40°42′N 4°58′W / 40.700° СГШ; 4.967° ЗГД / 40.700; -4.967
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сиљан
Поглед кон црквата
Поглед кон црквата

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСиљан
Површина
 • Вкупна14 км2 (5 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно100[1]
 • Густина9,1/км2 (240/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Сиљан — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт


40°42′N 4°58′W / 40.700° СГШ; 4.967° ЗГД / 40.700; -4.967