Сан Хуан де ла Енсиниља

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Хуан де ла Енсиниља
Поглед кон црквата во Сан Хуан де ла Енсиниља
Поглед кон црквата во Сан Хуан де ла Енсиниља

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСан Хуан де ла Енсиниља
Површина
 • Вкупна17 км2 (7 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно86[1]
 • Густина7,3/км2 (190/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Сан Хуан де ла Енсиниља — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.


  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт