Прејди на содржината

Касасола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Касасола
Црквата Пресвета Богородица на средина помеѓу Касасола и Дуруело
Црквата Пресвета Богородица на средина помеѓу Касасола и Дуруело
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаКасасола
Површина
 • Вкупна55 км2 (21 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно84[1]
 • Густина21,5/км2 (560/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Касасола — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт