Ла Оркахада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ла Оркахада
Панорамски поглед кон Ла Оркахада
Панорамски поглед кон Ла Оркахада
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаЛа Оркахада
Површина
 • Вкупна46 км2 (18 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно518[1]
 • Густина15,2/км2 (390/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Ла Оркахада — општина во покраината Авила, во автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт