Гутиере Муњос

Координати: 40°59′N 4°38′W / 40.983° СГШ; 4.633° ЗГД / 40.983; -4.633
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гутиере Муњос
Црква во Гутиере Муњос
Црква во Гутиере Муњос
Амблем на Гутиере Муњос
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаГутиере Муњос
Површина
 • Вкупна22 км2 (8 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно78[1]
 • Густина5,6/км2 (150/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Гутиере Муњос — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт


40°59′N 4°38′W / 40.983° СГШ; 4.633° ЗГД / 40.983; -4.633