Муњогранде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Муњогранде
Поглед кон црквата во Муњогранде
Поглед кон црквата во Муњогранде

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаМуњогранде
Површина
 • Вкупна16 км2 (6 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно87
 • Густина5,4/км2 (140/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Муњогранде — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.