Ел Парал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ел Парал
Црква Санта Крус, Ел Парал, Авила
Црква Санта Крус, Ел Парал, Авила

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаЕл Парал
Површина
 • Вкупна10 км2 (4 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно72[1]
 • Густина12,1/км2 (310/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Ел Парал — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт


Координати: 40°47′53″ N; 4°59′24″ W / 40.7980555656° СГШ; 4.99000001° ЗГД / 40.7980555656; -4.99000001