Прејди на содржината

Менгамуњос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Менгамуњос
Куќи во Менгамуњос
Куќи во Менгамуњос

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаМенгамуњос
Површина
 • Вкупна11 км2 (4 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно61[1]
 • Густина6,0/км2 (200/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Менгамуњос — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт