Нарос де Салдуења

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нарос де Салдуења
Поглед кон замокот во Нарос де Салдуења
Поглед кон замокот во Нарос де Салдуења

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаНарос де Салдуења
Површина
 • Вкупна9 км2 (3 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно101[1]
 • Густина15,7/км2 (410/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Нарос де Салдуења — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт