Умбријас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Умбријас
Традиционална куќа во Умбријас
Традиционална куќа во Умбријас
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаУмбријас
Површина
 • Вкупна11 км2 (4 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно152
 • Густина13,8/км2 (360/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Умбријас — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.