Донхимено

Од Википедија — слободната енциклопедија
Донхимено
Панорамски поглед кон Донхимено
Панорамски поглед кон Донхимено
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаДонхимено
Површина
 • Вкупна14 км2 (5 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно79[1]
 • Густина9,3/км2 (240/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Донхимено — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт


Координати: 40°58′N 4°50′W / 40.967° СГШ; 4.833° ЗГД / 40.967; -4.833