Виљануева дел Кампиљо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виљануева дел Кампиљо
Поглед кон црквата
Поглед кон црквата

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаВиљануева дел Кампиљо
Површина
 • Вкупна45 км2 (17 ми2)
Надм. вис.&100000000000014490000001.449 м
Население (2018)
 • Вкупно103[1]
 • Густина3,5/км2 (90/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.villanuevadelcampillo.es/?

Виљануева дел Кампиљо — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт